What’s On

 

Week 1, Term 1 2020


Monday 3 February

  • Preschool (Bural, Bunduluk & Winyu), Kindergarten & Year 7 - Day 1
  • New students in Years 1 to 6 and Years 8 to 10 - (10-11am)

Tuesday 4 February

  • Years 1-6, 8-10 - Day 1

Wednesday 5 February

  • Amaroo Angels - Mura Burranda Room (9-11am)

Thursday 6 February

  • Preschool (Dyurra, Kagu & Mundawari) start

Friday 7 February

  • Open morning Primary

13 Dec 2019

 

Week 10, Term 4 2019


Activities Week

Monday 16 December

  • Primary reports emailed home
  • Year 7 Big Splash (9:30am - 3pm)

Tuesday 17 December

  • Secondary reports emailed home
  • Year 8 Hoyts (9:15am-2:30pm))
  • Year 6 Graduation (9:30-10:30am)
  • Year 6 Dinner at Gungahlin Lakes (5-8pm)

Wednesday 18 December

  • Year 9 Jamberoo (5am-7pm)
  • Amaroo Angels, Mura Burranda Room (9-11am)
  • Diamond Program excursion (9am-2:30pm)
  • Year 6 Gungahlin Leisure Centre (9:15am-1:15pm)

Thursday 19 December

  • last day of term
  • Whole School Assembly

Friday 20 December

  • School Holidays Begin

13 Dec 2019

 

Week 9, Term 4 2019


Monday 9 December

  • Year 1 Movie Excursion (9:15am - 12:50pm)

Tuesday 10 December

  • AmFit (8-8:40am)
  • Breakfast Club (8:30am - 9am) - FINAL Breakfast Club of the year
  • Kindergarten Movie Excursion (9:30am-1pm)
  • Y Engage boxing (10:45am-1:30pm) - FINAL session for year

Wednesday 11 December

  • Year 9 Peer Support Training (11-12 Dec)
  • Amaroo Angels (9am - 11am)
  • Year 6 End of Year activity Big Splash (9:15am-2:45pm)
  • Year 10 Formal Dinner (5:30-10pm)

Thursday 12 December

  • AmFit (8-8:40am)
  • Year 6 Transition to Year 7 - Amaroo Students (9:15am-12:15pm)
  • PEARLS/LEADAS Guest speaker (2-3pm)

Friday 13 December

  • Primary awards assembly (9am - 10am)
  • Volunteer Morning Tea (10:30-11:30am)
  • National Film & Sound Archive - Year 5 & 6 Band & Choir (11am-2:45pm)
  • Secondary awards ceremony (11:45am-12:45pm)

29 Nov 2019

 

Week 8, Term 4 2019


Monday 2 December

  • Year 5 Sydney Tanken Centre excursion (6am-6:30pm)
  • Preschool to Kindergarten Transition (9:30-10:20am)
  • AMStudy (3-4pm) - FINAL AmStudy for the year

Tuesday 3 December

  • AmFit (8-8:40am)
  • Breakfast Club (8:30am - 9am)
  • The Messenger program (9:30am-12pm) - FINAL session for year
  • Y Engage boxing (10:45am-1:30pm)
  • Amaroo's Got Talent (11:40am-1:40pm)

Wednesday 4 December

  • Year 5 Sydney Tanken Centre excursion (6am-6:30pm)
  • Amaroo Angels, Mura Burranda room (9am - 11am)
  • Duke of Edinburgh End of Year BBQ (11am-1:40pm)

Thursday 5 December

  • AmFit (8-8:40am)
  • Diamond Excursion to Zoo (K/1) (9am-1:30pm)
  • Preschool to Kinder transition (9:30-10:20am)
  • Year 10 Farewell assembly (1:40-3pm)
  • Arts/Technology Showcase (5-7pm)

Friday 6 December

  • Year 10 Graduation (9 - 10:45am)
  • Year 10 Farewell Brunch (11-11:30am)

29 Nov 2019

 

Week 7, Term 4 2019


Monday 25 November

  • Year 10 Activity Day (9:15am-3pm)
  • AMStudy (3-4pm)
  • Preschool Play & Chat (Start of the week classes) (3:30-4:30pm)

Tuesday 26 November

  • AmFit (8-8:40am)
  • Breakfast club (8.30-9am)
  • Defence Parents Morning Tea - Farewell to Families (9-10:30am)
  • Fire Brigade Visits - Kindergarten (various times)
  • The Messenger program (9:30am-12pm)
  • Y Engage Boxing (10.45am -1.30pm)

Wednesday 27 November

  • Outdoor Ed Surf Camp, Broulee (27-29 Nov)
  • SL@AM Leadership Camp (27-28 Nov)
  • Amaroo Angels, Mura Burranda room (9-11am)
  • Fire Brigade Visits - Kindergarten (various times)
  • Preschool End of Year Celebrations (3-6pm)

Thursday 28 November

  • AmFit (8-8:40am)
  • AMStudy (3-4pm)
  • Preschool Play & Chat (End of the week classes) (3:30-4:30pm)

Friday 29 November

  • Buddies (9-10am)
  • Duke of Edinburgh Community Service Project (9am-3pm)
  • ART Dreamworks Excursion (9:08am-12:25pm)

Sunday 1 December

  • P&C Car Boot Sale (9am-12pm)

14 Nov 2019

 

Week 6, Term 4 2019


Monday 18 November

  • AMStudy (3-4pm)
  • Board Meeting (5:30-7pm)
  • P&C meeting (7-9pm)

Tuesday 19 November

  • AmFit (8-8:40am)
  • Breakfast club (8.30-9am)
  • Preschool Arboretum Excursion - Bural, Winyu & Bunduluk (9:15am-1pm)
  • Year 6 Bandstrav. rehearsal (9:30am-1pm)
  • The Messenger program (9:30am-12pm)
  • Y Engage Boxing (10.45am -1.30pm)

Wednesday 20 November

  • Amaroo Angels, Mura Burranda room (9-11am)
  • Year 6 Bandstravaganza (7-9pm)

Thursday 21 November

  • AmFit (8-8:40am)
  • Preschool Arboretum Excursion - Kagu & Dyurra (9:15am-1pm)
  • Diamond Program Excursion - Yerrabi pond (9:30am-2pm)
  • AMStudy (3-4pm)
  • LEADAS White Ribbon dinner and lock in from 4pm

Friday 22 November

  • 7-10 White Ribbon Assembly

14 Nov 2019

 

Week 5, Term 4 2019


Monday 11 November

  • ANMM Remembrance Day Excursion (5:30am-7pm)
  • White card & asbestos awareness (9am-3pm)
  • Preschool to Kindergarten transition (11:15am-12:15pm)
  • AMStudy (3-4pm)

Tuesday 12 November

  • AmFit (8-8:40am)
  • Breakfast Club (8:30am - 9am)
  • White card & asbestos awareness (9am-3pm)
  • Messenger Program (9:30am-12pm)
  • Y Engage Boxing Fitness (10:45am-1:45pm)

Wednesday 13 November

  • Duke of Edinburgh Qualifying Expedition (13-15 November)
  • Amaroo Angels (9am - 11am)
  • Year 6 Market Day (10am-12pm)
  • Kindergarten 2020 information session (3:15-4pm)

Thursday 14 November

  • AmFit (8am-8:40am)
  • Parent Pop-In - Pro-Social Behaviours (9:10-10:40am)
  • Preschool to Kindergarten transition (11:15am-12:15pm)
  • LEADAS Gym Visits (1:40-3pm)
  • AMStudy (3-4PM)

Friday 15 November

  • Whole School Remembrance Day Assembly (9am - 10am)
  • Year 7 Round 2 HPV vaccinations

31 Oct 2019

 

Week 4, Term 4 2019


Monday 4 November

  • AMStudy (3-4pm)

Tuesday 5 November

  • AmFit (8-8:40am)
  • Breakfast Club (8:30am - 9am)
  • Messenger Program (9:30am-12pm)
  • Y Engage Boxing Fitness (10:45am-1:45pm)

Wednesday 6 November

  • Amaroo Angels (9am - 11am)

Thursday 7 November

  • Outdoor Classroom day
  • AmFit (8-8:40am)
  • Year 7 transition visit - Non Amaroo students - (9:30am-2pm)
  • Outdoor Ed Bronze Medallion (11:30am-5pm)
  • LEADAS Gym Visits (1:40-3pm)
  • AMStudy (3-4pm)

Friday 8 November

  • K-6 Assembly (9-10am)
  • Duke of Edinburgh Community Service Project (Little Oak Sancutary) (9am-3pm)
  • Year 5 Combined Band (9:20am-12;30pm)

31 Oct 2019

 

Week 3, Term 4 2019


Monday 28 October

  • AMStudy (3-4pm)

Tuesday 29 October

  • AMFit (8-8:40am)
  • Breakfast Club (8.30-9am)
  • Year 2 Cotter Dam Excursion - 2EBS, 2LSS, 2EWS, 2BMP (9am-2pm)
  • Defence Parent Morning Tea (9-10:30am)
  • The Messenger Program (9:30-12pm)
  • Y-Engage Boxing Fitness (10:45am-1:45pm)

Wednesday 30 October

  • Year 2 Cotter Dam Excursion - 2SBP, DRNT, 2ABP, 2NLP (9am-2pm)
  • Amaroo Angels, Mura Burranda Room (9-11am)
  • PEARLS Swing into Life (11am-2pm)
  • Home to Preschool Information Session (3:15-4:15pm)

Thursday 31 October

  • AMFit (8-8:40am)
  • Outdoor Ed Swimming (12-25-1:40pm)
  • LEADAS gym visits (1:40-3pm)
  • AMStudy (3-4pm)

Friday 1 November

  • PEARLS Festival of Great Ideas (8am-3:30pm)
  • Buddies

17 Oct 2019

 

Week 2, Term 4 2019


Monday 21 October 

  • Year 9 Band Tour (21-23 October)
  • 7/8 Badminton (8am-3:30pm)
  • Grandfriends Day (9-10:30am)
  • AMStudy (3-4pm)
  • Board Meeting (5:30-7pm)
  • P&C Meeting (7pm)

Tuesday 22 October

  • AmFit (8-8:40am)
  • Breakfast Club (8.30-9am)
  • Year 3 & 4 2040 Movie excursion (9am-1pm)
  • Preschool to Kindergarten Transition visits (9:30-10:30am)
  • The Messenger Program (9:30-12pm)
  • Y-Engage Boxing Fitness (10:45am-1:45pm)

Wednesday 23 October

  • Nara University High School visit (23-26 October)
  • Amaroo Angels, Mura Burranda room (9-11am)
  • Year 7 2020 Information Night (5:30-6:30pm)

Thursday 24 October

  • AmFit (8-8:40am)
  • Parent Pop In - Protective Behaviours (9.10-10.40am)
  • Preschool to Kindergarten Transition visits (9:30-10:30am)
  • LEADAS gym visits (1:40-3pm)
  • AMStudy (3-4pm)

Friday 25 October

  • Bandana Day, BBQ and Dodgeball competition
  • 9/10 Badminton (8am-3:30pm)
  • Actsmart Schools Junior Eco Bus Tour (8:30am-3pm)
  • K-6 Assembly

17 Oct 2019

 

Week 1, Term 4 2019


Monday 14 October

  • AMStudy (3-4pm)

Tuesday 15 October

  • AmFit (8-8:40am)
  • Breakfast club (8.30-9am)
  • Y Engage Boxing (10.45am -1.30pm)
  • The Messenger program (9:30am-12pm)

Wednesday 16 October

  • Amaroo Angels, Mura Burranda room (9-11am)

Thursday 17 October

  • AmFit (8-8:40am)
  • LEADAS Gym visits (1:40-3pm)
  • AMStudy (3-4pm)

Friday 18 October

  • Fun run
  • 7-10 Assembly (9-10am)
  • Japanese Film Festival (9:15am-1:30pm)

19 Sep 2019

 

Week 10, Term 3 2019


Monday 23 September

  • Duke of Edinburgh Practice Hike Wee Jasper (23 - 15 Sept)
  • Japan Trip (21 Sept - 5 Oct)
  • Red Ball Hot Shots Tennis (9:30am-2pm)
  • AMStudy (3-4pm)

Tuesday 24 September

  • Year 5/6 Netball Gala (8:15am-3:15pm)
  • Breakfast club (8.30-9am)
  • Defence Parent Morning Tea (9-10:30am)
  • The Messenger program (9:30am-12pm)
  • Y Engage Boxing (10.45am -1.30pm)
  • Learning Expo, P-6 classrooms (3:30-5:30pm)

Wednesday 25 September

  • Amaroo Angels, Mura Burranda room (9-11am)
  • Author Visit: AJ Betts (12:30-3pm)

Thursday 26 September

  • AMStudy (3-4pm)
  • Family STEM night (5:30-6:30pm)

Friday 27 September

  • Footy/Jersey Colour Day
  • K-6 Assembly
  • Secondary Staff vs Students (2-3pm)

19 Sep 2019

 

Week 9, Term 3 2019


Monday 16 September

  • 7-10 Boys Cricket (8:30am-3:30pm)
  • Year 9 Questacon (10:40am-2:45pm)
  • AMStudy (3-4pm)
  • Board Meeting (5:30-7pm)

Tuesday 17 September

  • ACT 13&O Track & Field Championships
  • ICAS English Competition
  • Breakfast Club (8:30am - 9am)
  • The Messenger program (9:30am-12pm)
  • Amaroo Year 5 & 6 Bands at Floriade - Stage 88 (10:30am-2:30pm)
  • Y Engage boxing (10:45am-1:30pm)
  • 7-10 Parent Teacher interviews (3:30pm-7pm)

Wednesday 18 September

  • Amaroo Angels (9am - 11am)
  • Think u Know parent evening, Inspire centre (6-7:30pm)

Thursday 19 September

  • ICAS Mathematics competition
  • Year 2 Excursion Blundell's Cottage - 2NLP & 2ABP (9:15am-1:15pm)
  • 9/10 Legal Studies Mock Trial (2-5pm)
  • PEARLS/LEADAS Guest speaker (2-3pm)
  • AMStudy (3-4pm)

Friday 20 September

  • 7-10 Assembly (9am - 10am)
  • PEARLS - Festival of Great Ideas (8am-3:30pm)
  • Year 2 Excursion - Blundell's Cottage - 2SBP & 2EWS (9:15am-1:15pm)
  • Secondary School Bands Floriade Performance - Stage 88 (11am-2:30pm)

Saturday 21 September - Saturday 5 October

  • Japan trip

05 Sep 2019

 

Week 8, Term 3 2019


Monday 9 September

  • Preschool National Zoo & Aquarium (Bural & Bunduluk) (9am-2:30pm)
  • Year 10 Periodic Table Talk (ANU) (9-11:30am)
  • AMStudy (3-4pm)
  • French European Study Tour Information Night (Marble Terrace) (6-7pm)

Tuesday 10 September

  • ICAS writing competition
  • Breakfast Club (8:30am - 9am)
  • Year 7 Science Zoo & Aquarium (9:15am-2:45pm)
  • The Messenger program (9:30am-12pm)
  • Y Engage boxing (10:45am-1:30pm)

Wednesday 11 September

  • Amaroo Angels, Mura Burranda room (9am - 11am)
  • 9/10 Dance Festival (8am-10pm)
  • PEARLS - MIEACT visit (12:30-1:30pm)
  • Shelly Unwin Author Visit (4-6pm)

Thursday 12 September

  • ICAS Spelling Bee
  • Year 5/6 Girls & Boys Woolworths Cricket Blast School Cup (8:30am-3:15pm)
  • Parent Pop-In - Disability Support (9-10:40am)
  • Year 2 Blundell's Cottage - 2EBS & 2LSS (9am-1:30pm)
  • Bell Shakespeare @ Harrison Years 9/10 (11am-2pm)
  • AMStudy (3-4pm)

Friday 13 September

  • Sunsmart Program (8:30-2pm)
  • K-6 Assembly (9am - 10am)
  • Year 2 Blundell's Cottage - DRNS & 2BMP (9:15am-1:15pm)
  • Duke of Edinburgh Community Project

05 Sep 2019

 

Week 7, Term 3 2019


Monday 2 September

  • Language Perfect world championships (27 Aug - 3 Sept)
  • Preschool Excursion National Zoo & Aquarium (Winyu) (9am-2:30pm)
  • Year 1 History Excursion (1AMT, 1AGT, 1JBT, 1NDT & DHWS) (9:30am-2:30pm)
  • AMStudy (3-4pm)

Tuesday 3 September

  • Breakfast club (8.30-9am)
  • ICAS Digital Technologies competition
  • Y Engage Boxing (10.45am -1.30pm)
  • The Messenger program (9:30am-12pm)

Wednesday 4 September

  • Year 5 Borambola Camp (4 - 6 Sept)
  • Amaroo Angels, Mura Burranda room (9-11am)
  • Indigenous Literacy Day and Book Swap
  • Secondary Northside Athletics (7:45am-3:30pm)
  • Year 3/4 Woolworths Cricket Blast School Cup (9:15am-2:30pm)

Thursday 5 September

  • Preschool Excursion National Zoo & Aquarium (Dyurra & Kagu) (9am-2:30pm)
  • ICAS Science Competition
  • AMStudy (3-4pm)
  • Legal Studies Mock Trial (2-5pm)
  • Japan Trip Final Information Evening (6-7pm)

Friday 6 September

  • Canberra Ultimate Frisbee Day Secondary 9/10 Girls & Boys (8am-3:30pm)
  • Buddies (9-10am)
  • Year 1 National Museum (1TOE, 1AGE & 1NSE) (9:30am-2:30pm)
  • Robocup Competition (5:30-7:30pm)

Saturday 7 September

  • Robocup Competition (8:30am-5pm)

22 Aug 2019

 

Week 6, Term 3 2019


Monday 26 August

  • AMStudy (3-4pm)
  • P&C meeting (7-9pm)

Tuesday 27 August

  • Breakfast club (8.30-9am)
  • Language Perfect world championships (27 Aug - 3 Sept)
  • ACT Secondary Netball Finals Boys & Girls (8am-3:30pm)
  • The Messenger program (9:30am-12pm)
  • Y Engage Boxing (10.45am -1.30pm)
  • Limelight Choir Technical Rehearsal (9:30-11:30am)

Wednesday 28 August

  • Amaroo Angels, Mura Burranda room (9-11am)
  • Year 9 Band Limelight Technical rehearsal (12-3pm)

Thursday 29 August

  • Limelight Massed Choir Technical Rehearsal (9:30-11:40am)
  • AMStudy (3-4pm)

Friday 30 August

  • Wear Purple Day
  • 7-10 Assembly
  • All School Mountain Biking (8am-3pm)
  • North Gungahlin Primary Athletics Carnival (8:30-2pm)
  • Year 9 Band Limelight  (9am-10pm)
  • Limelight Choir Dress Rehearsal (9:30am-2:30pm)

22 Aug 2019

 

Week 5, Term 3 2019


Book Week

Monday 19 August

  • AMStudy (3-4pm)
  • Board Meeting (5:30pm - 7:00pm)

Tuesday 20 August

  • Breakfast Club (8:30am - 9am)
  • Write a Book in a Day (8am-8pm)
  • Year 5 Combined Band Practice (9:30am-12:45pm)
  • Messenger Program (9:30am-12pm)
  • Y Engage Boxing Fitness (10:45am-1:45pm)

Wednesday 21 August

  • Amaroo Angels (9am - 11am)
  • Chicago the Musical (7:30am-7:30pm)
  • OzTag Finals Day (8am-3:30pm)

Thursday 22 August

  • Outdoor Ed Ski Trip (5am-7:30pm)
  • Northside Soccer 9/10 Girls & Boys (8:15am-3:30pm)
  • Parent Pop-In - Disability Support (9:10-10:40am)
  • AMStudy (3-4PM)

Friday 23 August

  • Whole School Assembly (9am - 10am)
  • Year 5 Combined Band rehearsal (9am-12:30pm)

Sunday 25 August

  • Year 9/10 Band pre-show performance Raiders vs Sea Eagles (2:30-4pm)

08 Aug 2019

 

Week 4, Term 3 2019

Science Week

Monday 12 August

  • AMStudy (3-4pm)

Tuesday 13 August

  • Breakfast Club (8:30am - 9am)
  • 5/6 Netball Gala Day (8:15am-3:15pm)
  • Preschool Science Expo (9:15-10am)
  • Messenger Program (9:30am-12pm)
  • Y Engage Boxing Fitness (10:45am-1:45pm)

Wednesday 14 August

  • Amaroo Angels (9am - 11am)
  • Michael Salmon Author Visit Years 1-6 (9:30am-2:30pm)

Thursday 15 August

  • Northside Soccer 7/8 boys (8:15am-3:30pm)
  • 9/10 Leagal Studies Mock Trial Competition (2-5:30pm)
  • AMStudy (3-4pm)

Friday 16 August

  • K-6 Assembly (9-10am)
  • English Trip - Macbeth - Bells Shakespeare Year 10 (7am-8:30pm)
  • Duke of Edinburgh Community Service project (9am-3pm)
  • Preschool Science Expo (9:15-10am)
  • Year 7 Civics excursion (10am-1:30pm)
  • LEADAS vs DARE Gaelic Football (11:30am-3pm)

08 Aug 2019

 

Week 3, Term 3 2019


Monday 5 August 19

  • Kenny Koala Kindergarten visits
  • AMStudy (3-4pm)

Tuesday 6 August 19

  • Breakfast Club (8.30-9am)
  • The Messenger Program (9:30-12pm)
  • Y-Engage Boxing Fitness (10:45am-1:45pm)

Wednesday 7 August 19

  • Year 6 Berry camp
  • Amaroo Angels, Mura Burranda Room (9-11am)

Thursday 8 August 19

  • Year 6 Berry camp
  • Year 4 Birrigai camp
  • Oztag Gala day Years 3-6 (8:30am-2:30pm)
  • CareersXpo (10am-12:30pm)
  • Year 2 Athletics carnival (11am-1pm)
  • AMStudy (3-4pm)

Friday 9 August 19

  • Year 6 Berry camp
  • Year 4 Birrigai camp
  • Buddies
  • Secondary Northside Netball 7-10 girls (8am-3:30pm)
  • Limelight Choir - massed rehearsal (9:30am-2:30pm)

25 Jul 2019

 

Week 2, Term 3 2019


Monday 29 July 19

  • AMStudy (3-4pm)
  • P&C Meeting (7pm)

Tuesday 30 July 19

  • Breakfast Club (8.30-9am)
  • Defence Parent Morning Tea (9-10:30am)
  • The Messenger Program (9:30-12pm)
  • Chemistry Quiz
  • Step into the Limelight Art Exhibition Official Opening (6pm)

Wednesday 31 July 19

  • Amaroo Angels, Mura Burranda room (9-11am)

Thursday 1 August 19

  • Parent Pop In - Trauma (9.10-10.40am)
  • Touch Football Gala Day Years 3/4 (9:20am-2.20pm)
  • Australian Mathematics Competition
  • 9/10 Legal Studies Mock Trial (2pm-5:30pm)
  • AMStudy (3-4pm)

Friday 2 August 19

  • 7-10 Assembly

25 Jul 2019

 

Week 1, Term 3 2019


Monday 22 Jul 19

  • First day TERM 3
  • Indigenous Dance Group (11am-12pm)

Tuesday 23 Jul 19

  • Breakfast club (8.30-9am)
  • The Messenger Program (9:30am-12pm)

Wednesday 24 Jul 19

  • Amaroo Angels (9-11am)

Thursday 25 Jul 19

  • Duke of Edinburgh ongoing walking/riding (2-3pm)

Friday 26 Jul 19

  • Whole School Assembly (9-10am)

27 Jun 2019

 

Week 10, Term 2 2019


Monday 1 Jul 19

  • Indigenous Dance Group (11am-12pm)
  • Dance Kids - Bunduluk
  • Kindergarten Health Checks
  • Roady Ready Year 10

Tuesday 2 Jul 19

  • AmFit (8-8.40am)
  • Breakfast club (8.30-9am)
  • Y Engage Boxing (10.45am -1.30pm)
  • Bural - Vet visit (9:15-10:45am)
  • Year 1 Questacon (9:15am-2pm)
  • ACT Primary School Chess Competition (9am-2:30pm)
  • PARTY Program Year 10
  • Road Ready Year 10
  • Kindergarten Health Checks

Wednesday 3 Jul 19

  • Amaroo Angels (9-11am)
  • Kindergarten Health Checks
  • Road Ready Year 10
  • Year 5 Gold Rush Colony (7:50am-5:10pm)
  • Kagu - Vet visit (9:15-10:45am)

Thursday 4 Jul 19

  • AmFit (8-8.40am)
  • Year 1 Tennis Clinic (9am-2:45pm)
  • Year 3 Roald Dahl (9:30am-1:30pm)
  • LEADAS Gym Visits (1:40-3pm)
  • AmStem Robotics (3.10-4:30pm)
  • Kindergarten Health Checks

Friday 5 Jul 19

  • K-6 Assembly 
  • Kindergarten Health Checks
  • Have You Got Game?

27 Jun 2019

 

Week 9, Term 2 2019


Monday 24 June
  • Indigenous Dance Group (11am - 12pm)
  • 9/10 SL@AM Birragai Camp
  • Questacon excursion KJSR/KADR (9:15am-1:30pm)

Tuesday 25 June

  • AMFit Term 2 (8am-8.40am)
  • Breakfast Club (8:30am - 9am)
  • Y Engage boxing (10:45am-1:30pm)
  • Questacon excursion - KCHR/KNMR/KLOR (9:15am-1:30pm)
  • Canberra Reptile Zoo - Winyu (10-11am)
  • Winter Bandfest  (6-7:30pm)
  • 9/10 SL@AM Birragai Camp

Wednesday 26 June

  • Amaroo Angels (9am - 11am)
  • Questacon excursion DNCA/KTHR/KRAR (9:15am-1:30pm)
  • 9/10 SL@AM Birragai Camp

Thursday 27 June

  • AMFit Term 2 (8am - 8:40am)
  • Year 1 Tennis Clinics
  • 9/10 Zoology excursion (9am-2;30pm)
  • LEADAS gym visits (1:40-3pm)
  • AmStem Robotics (3:10-4:30pm)
  • Canberra Reptile Zoo - Dyurra (1:30-2:30pm)

Friday 28 June

  • 7-10 Assembly (9am - 10am)
  • Luna Park Year 10 Science excursion (6am-6pm)

13 Jun 2019

 

Week 8, Term 2 2019


Monday 17 June
  • Indigenous Dance Group (11am - 12pm)
  • Kenny Koala visits Kindergarten
  • White Card & Asbestos training (9am-3pm)
  • Board Meeting (5:30pm - 7:00pm)

Tuesday 18 June

  • AMFit Term 2 (8am-8.40am)
  • Breakfast Club (8:30am - 9am)
  • Canberra United Cup (Soccer) (9am-2:30pm)
  • Y Engage boxing (10:45am-1:30pm)
  • White Card & Asbestos training (9am-3pm)
  • Preschool Multicultural Morning Tea (9:30-10:30am)

Wednesday 19 June

  • Amaroo Angels (9am - 11am)

Thursday 20 June

  • AMFit Term 2 (8am - 8:40am)
  • Rugby League Alan Tongue Cup
  • Year 1 Tennis Clinic
  • Parent Pop-In Grief and Loss (9:10-10:40am)
  • LEADAS gym visits (1:40-3pm)
  • AmStem Robotics (3:10-4:30pm)

Friday 21 June

  • Multicultural Day
  • Whole School Assembly (9am - 10am)
  • Year 6 Combine Band Practice (9:30am-12:50pm)
  • Duke of Edinburgh Community Project
  • Preschool Multicultural Morning Tea (9:30-10:30am)
  • Years 4-6 P & C Disco (6:30-8pm)

13 Jun 2019

 

Week 7, Term 2 2019


Monday 10 Jun 19

  • Queen's Birthday Public Holiday

Tuesday 11 Jun 19

  • AmFit (8-8.40am)
  • Breakfast club (8.30-9am)
  • Y Engage Boxing (10.45am -1.30pm)
  • Secondary Girls Northside Volleyball (7.30am-3.30pm)
  • Legal Studies Court Excursion (9am-3pm)
  • Year 5 combined band (9.30am-12.45pm)

Wednesday 12 Jun 19

  • Amaroo Angels, Community Room (9-11am)
  • Sullivan Shield Rugby League Years 3-6 (8.30am-3pm)

Thursday 13 Jun 19

  • AmFit (8-8.40am)
  • Year 1 Tennis Clinic (9am-2:45pm)
  • AmStem Robotics (3.10-4:30pm)
  • Alan Tongue Cup - Rugby League Boys 7-10 (7:30am-3.30pm)
  • LEADAS gym visits

Friday 14 Jun 19

  • Buddies (9-10am)
  • K - 3 P & C Disco (6:30-8pm)

30 May 2019

 

Week 6, Term 2 2019


Monday 3 Jun 19

  • Indigenous Dance Group (11am-12pm)
  • P&C meeting (7-9pm)

Tuesday 4 Jun 19

  • AmFit (8-8.40am)
  • Breakfast club (8.30-9am)
  • Y Engage Boxing (10.45am -1.30pm)

Wednesday 5 Jun 19 

  • Australian History competition
  • Amaroo Angels, Community Room (9-11am)

Thursday 6 Jun 19

  • AmFit (8-8.40am)
  • Year 1 Tennis Clinic (9am-2:45pm)
  • AmStem Robotics (3.10-4:30pm)

Friday 7 Jun 19

  • K-6 Assembly 
  • Secondary Athletics Carnival

30 May 2019

 

Week 5, Term 2, 2019


Monday 27 May
  • Reconciliation Day Public Holiday
Tuesday 28 May
  • AMFit Term 2 (8am - 8:40am)
  • Breakfast Club (8:30am - 9am)
  • Defence Parent Morning Tea (9 - 10:30am)
Wednesday 29 May
  • Primary North Gungahlin Cross Country Carnival
  • Amaroo Angels (9am - 11am)
Thursday 30 May
  • AMFit Term 2 (8am - 8:40am)
  • Year 1 Tennis Clinic (9am - 2:45pm)
  • Parent Pop-In (9:10 - 10:40am)
  • Secondary Northside Cross Country Carnival
  • 9/10 Legal Studies Mock Trial Comp (2 - 5:30pm)
  • AmStem Robotics (3:10pm - 4:30pm)
Friday 31 May
  • 9-10 Parliamentary Debate (9am - 3pm)
  • School Rostrum Final (Years 4-6)

17 May 2019

 

Week 4, Term 2, 2019


Monday 20 May
  • Indigenous Dance Group (11am - 12pm)
  • Board Meeting (5:30pm - 7:00pm)
  • NAPLAN Years 3, 5, 7 & 9

 

Tuesday 21 May

  • AMFit Term 2 (8am-8.40am)
  • Breakfast Club (8:30am - 9am)
  • Year 6 combined band practice (9:30am to 12:50pm)
  • Dinos @ School - Preschool (10am - 1pm)
  • NAPLAN Years 3, 5, 7 & 9
  • Big Science Competition (12:25 - 1:40pm)

 

Wednesday 22 May

  • National Simultaneous Story Time
  • Amaroo Angels (9am - 11am)
  • NAPLAN Year 3, 5, 7 & 9

 

Thursday 23 May

  • AMFit Term 2 (8am - 8:40am)
  • Outdoor Ed First Aid Certificate (9:15am - 1:40pm)
  • Dinos @ School - Preschool (10am - 12pm)
  • AmStem Robotics (3:10pm - 4:30pm)
  • NAPLAN Year 3, 5, 7 & 9

 

Friday 24 May

  • Whole School Assembly (9am - 10am)
  • Duke of Edinburgh Community Project 

17 May 2019

 

Week 3, Term 2, 2019


Monday 13 May 19

  • AQUA Safe (13-17 May)
  • Primary School Athletics Carnival (9.15am-3pm)
  • Indigenous Dance Group (11am-12pm)

Tuesday 14 May 19

  • NAPLAN (14 - 22 May)
  • AMFit Term 2 (8-8.40am)
  • Breakfast Club (8.30-9am)

Wednesday 15 May 19

  • Preschool, Kindy 2020 Information Night (5pm)
  • Year 7 2020 Information Night (6pm)
  • Amaroo Angels, Community Room (9-11am)

Thursday 16 May 19

  • Kenny Koala - Stay OK on the road, Preschool (9.30-10.30am)
  • Year 9/10 Legal Studies Mock Trial Comp (2-5.30pm)
  • AMFit Term 2 (8-8.40am)

Friday 17 May 19

  • National Walk to School Day (8.30-9am)
  • Buddies
  • Preschool Ambulance Parent Visit (10.30am-12.30pm)

03 May 2019

 

Week 2, Term 2, 2019


Monday 6 May 19

  • Rostrum Class Speeches
  • OZ Tag Gala Day, Yr 7/8 & 9/10 (8.15am-3.30pm)
  • Indigenous Dance Group (11am-12pm)
  • P&C Meeting (7pm)

Tuesday 7 May 19

  • AMFit Term 2 (8-8.40am)
  • Year 5 Cyber Safety Talks (9am-12pm)
  • Preschool Fire Brigade Visit (10-11am)
  • Breakfast Club (8.30-9am)

Wednesday 8 May 19

  • Speak Easy - Public Speaking Event, Year 7-10 -  (9.08-10.45am)
  • Year 9 Band rehearsal (11.40am-3pm)
  • World Challenge Parent Meeting (6-7pm)
  • ACT Swimming Carnival (Years 7-10) (8am-3pm)
  • Amaroo Angels, Community Room (9-11am)

Thursday 9 May 19

  • AMFit Term 2 (8-8.40am)
  • Parent Pop In- Resilience (9.10-10.40am)
  • ACT Secondary Touch Football - Finals Day (7.45am-3.30pm)
  • Outdoor Ed Bouldering (9.30-2pm)
  • Preschool Fire Brigade Visit (10-11am)

Friday 10 May 19

  • 7-10 Year Meetings - Year Coordinators (9-10am)
  • Yr 7 Think You Know (9.08-10am)
  • K-6 Assembly (Year 4) (9-10am)
  • Yr 10 Sydney Jewish Museum (5.30am-7.30pm)

03 May 2019

 

Week 1, Term 2, 2019


Monday 29 Apr 19

  • FIRST DAY OF TERM 1
  • Year 7 Immunisations catch up day
  • Indigenous Dance Group (11am-12pm)

Tuesday 30 Apr 19

  • Breakfast Club (8.30-9am)
  • Defence Parent Morning Tea (9-10.30am)
  • Secondary Parent Teacher Interviews (3.30-7pm)

Wednesday 1 May 19

  • Amaroo Angels, Community Room (9-11am)

Thursday 2 May 19

  • PEARLS Camp (2-3 May 19)

Friday 3 May 19

  • Primary cross country carnival
  • 7-10 Assembly

05 Apr 2019

 

Week 10, Term 1, 2019


Monday 8 Apr 19

  • North Gungahlin Swimming Carnival Years 2-6 (Qualifying students only), AIS
  • Kindergarten Excursion KJSR / KADR (9.15am-12.30pm)

Tuesday 9 Apr 19

  • Kindergarten Excursion KLOR/ KRAR/ KTHR (9.15am-12.30pm)
  • Years 7 -10 French students, French Film Festival Excursion (9.15am-12.20pm)
  • Year 4/6 student & 7-10 (Japanese students) Japanese Rakugo Comedy Act at school
  • Breakfast Club (8.30-9am)

Wednesday 10 Apr 19

  • Amaroo Careers and Youth Week Expo (Y8-10) (9.15-11.15am)
  • Secondary Combined Region Swimming, AIS
  • Year 7 Camp Cooba (10-12 Apr)
  • Amaroo Angels, Community Room (9-11am)

Thursday 11 Apr 19

  • Hot Cross Bun Delivery (Room GLA 110)
  • Kindergarten Excursion KNMR/KCHR/DNCA (9.15am-12.30pm)
  • AmFit (8-8.40am)

Friday 12 Apr 19

  • Anzac Day Whole School Assembly
  • Yr10 Meningococcal Immunisations
  • Year 3 Nutrition Magician at school (2-3pm)
  • LAST DAY OF TERM 1

05 Apr 2019

 

Week 9, Term 1, 2019


Monday 1 Apr 19

  • Year 3 Tyke-Oh Japanese Drumming
  • P&C AGM (7-9pm)

Tuesday 2 Apr 19

  • Secondary Cross Country & Fundraising BBQ
  • Primary Sports Assembly  2-6
  • AmFit (8-8.40am)
  • Breakfast Club (8.30-9am)

Wednesday 3 Apr 19

  • Year 9 & 10 Defence Students Activity Day (9.15am-3pm)
  • Amaroo Angels, Community Room (9-11am)
  • Year 3 Touch Football Clinic

Thursday 4 Apr 19

  • AmFit (8-8.40am)
  • Autism Awareness Fundraiser
  • Year 7 Band performance for Preschool/Kindy
  • STEM Parent night (5.30 - 6.30pm)

Friday 5 Apr 19

  • DofE Community Service Project (Little Oak Sanctuary) (9am-3pm)
  • 7-10 Assembly - Technology Faculty (9-10am)

22 Mar 2019

 

Week 8, Term 1, 2019


Monday 25 Mar 19

  • Woodwork Visit to Charles Weston School - D Line Year 8 Woodwork (12.30-2pm)

Tuesday 26 Mar 19

  • Year 2 Dental Clinics
  • Defence Parent Morning Tea (9-10.30am)
  • Secondary North Boys Basketball (8.30am-3pm)
  • Kenny Koala - Stay OK in the community, Preschool (9.30-11am)
  • AmFit (8-8.40am)
  • Breakfast Club (8.30-9am)

Wednesday 27 Mar 19

  • Outdoor Ed Mt Kosciuszko Camp (27-29 Mar)
  • Indigenous Tennis Come and Try Day (9.30am-2.30pm)
  • UC Day - Paving the way to university (Y10)
  • Amaroo Angels, Community Room (9-11am)

Thursday 28 Mar 19

  • NAPLAN Coordinated Practice Test (9am-12pm)
  • Parent Pop In - Positive Parenting (9.10-10.40am)
  • Kenny Koala - Stay OK in the community, Preschool (9.30-10.30am)
  • Kenny Koala, Kindy (11am-1pm)
  • AmFit (8-8.40am)

Friday 29 Mar 19

  • 7-10 House Meetings – PE Faculty
  • Primary School Cross Country Carnival, Year 2-6 (9.15am-2.30pm)
  • LEADAS Yr 10 Tomorrow Man Incursion (9.15-11.15am)

22 Mar 2019

 

Week 7, Term 1, 2019


Monday 18 Mar 19

  • Year 8 Band Camp (18-19 Mar)

Tuesday 19 Mar 19

  • AmFit (8-8.40am)
  • Y Engage boxing (10.45am-1.45pm)
  • Breakfast Club (8.30-9am)
  • Outdoor Ed Rock Climbing - E Line (12.30-2pm)

Wednesday 20 Mar 19

  • Amaroo Angels, Community Room (9-11am)
  • Duke of Ed Introductory Camp 20-21 Mar 19
  • Cuppa and Yarn (3-5pm)

Thursday 21 Mar 19

  • AmFit (8-8.40am)
  • Outdoor Ed Rock Climbing G Line (12.30-2pm)
Friday 22 Mar 19
  • DofE Community Service Project (Little Oak Sanctuary) (9am-3pm)
  • Buddies (9-10am)

08 Mar 2019

 

Week 6, Term 1, 2019


Monday 11 Mar 19

  • Canberra Day Public Holiday

Tuesday 12 Mar 19

  • Year 5 - Maths Alive Excursion (9.15am-12.10pm)
  • Year 6 - Math Alive Excursion (11.10am-1.40pm)
  • Indoor Rock Climbing Land - E Line (12.30-2pm)
  • Year 7 & 8 Defence Students Activity Day (8.30am-3.30pm)
  • AmFit (8-8.40am)
  • Y Engage boxing (10.45am-1.45pm)
  • Breakfast Club (8.30-9am)

Wednesday 13 Mar 19

  • Year 3 - Maths Alive Excursion (9.30am-12pm)
  • Year 4 - Maths Alive Excursion (11.10am-1.40pm)
  • Photo Absentee Day Catch-up
  • Amaroo Angels, Community Room (9-11am)

Thursday 14 Mar 19

  • Outdoor Ed Centenary Trail Walk (8.30am-1pm)
  • Japan Trip 2019 - Parent Evening (6-7pm)
  • AmFit (8-8.40am)

Friday 15 Mar 19

  • National Day against Bullying and Violence
  • K-6 Assembly
  • Secondary Swimming Carnival

08 Mar 2019

 

Week 5, Term 1, 2019


Monday 4 Mar 19

  • Goal Sharing Week P-6 (4-7 Mar 19) (8-8.50am or 3.10-5pm)
  • LEADAS Camp (4-6 Mar)
  • Electoral office visit Year 5 (10am-12pm)

Tuesday 5 Mar 19

  • AmFit (8-8.40am)
  • Breakfast Club (8.30-9am)
  • AFL Gala Day Year 5/6
  • Y-engage Boxing, selected Year 8 students (10.45am-1.45pm)
  • Electoral office visit Year 5 (9am-12.30pm)

Wednesday 6 Mar 18

  • School Photos (6-8 Mar)
  • International Women's Day Student Event, selected Year 9/10 students (8am-3.45pm)
  • Amaroo Angels, Community Room (9-11am)

Thursday 7 Mar 19

  • AmFit (8-8.40am)
  • Parent Pop In - the Brain Architect Game (9.10-10.40am)
  • Outdoor Ed Rock Climbing (12.30-2pm)

Friday 8 Mar 19

  • 7-10 House Meetings (9.08-10am)
  • Year 4 AFL Clinic (11.30am-12.30pm

22 Feb 2019

 

Week 4, Term 1, 2019


Monday 25 Feb 19

  • Primary Book Fair (25 Feb-1 Mar)

 Tuesday 26 Feb 19

  • AmFit (8-8.40am)
  • Legends Shield Rugby League Excursion Year 3,4,5,6 (8.30am-3pm)
  • Y Engage boxing (4 students) (10.45am-1.45pm)
  • Breakfast Club (8.30-9am)
  • Yr 7 Meet and Mingle (5.30-6.30pm)

Wednesday 27 Feb 18

  • Amaroo Angels, Community Room (9-11am)

Thursday 28 Feb 19

  • AmFit (8-8.40am)
  • Primary Swimming Carnival (9.15am-2.45pm)

Friday 1 Mar 19

  • 7-10 Assembly – Maths Faculty (9-10am)
  • Girls: IYM Health and Wellbeing Day (7.45am-3.10pm)

22 Feb 2019

 

Week, 3, Term 1, 2019


Monday 18 Feb 19

  • School Board Meeting (5-6.30pm)

Tuesday 19 Feb 19

  • Y Engage boxing (10.45am-1.45pm)
  • Breakfast Club (8.30-9am)

Wednesday 20 Feb 18

  • Amaroo Angels, Community Room (9-11am)
  • Kenny Koala (9-10.30am)

Thursday 21 Feb 19

  • Parent Pop In- A Great Start to School (9.10-10.40am)

Friday 22 Feb 19

  • Buddies (9-10am)

15 Feb 2019

 

Week 1, Term 1, 2019


Monday 11 Feb 19

  • Year 7-10 Defence Lunchtime Drop In (11-11.40am)
  • K-2 Defence Lunchtime Drop-In (1-1.40pm)
  • P&C Meeting (7pm)

Tuesday 12 Feb 19

  • Breakfast Club (8.30-9am)
  • Year 3-6 Defence Lunchtime Drop-In (1-1.40pm)
  • Year 7-10 Defence Drop-In (1.40-2pm)
  • Duke of Edinburgh Ongoing Walking/Bike Riding (9.15-10.05am)

Wednesday 13 Feb 18

  • Amaroo Angels, Community Room (9-11am)
  • Duke of Edinburgh Ongoing Walking/Bike Riding (12.25-1.40pm)

Thursday 14 Feb 19

  • Year 7-10 Defence Drop In (11-11.40am)
  • Duke of Edinburgh Ongoing Walking/Bike Riding (2-3pm)
  • LEADAS BBQ (3-4pm)

Friday 15 Feb 19

  • K-6 Assembly (9-10am)
  • 7-10 Year Meetings – Year Coordinators (9-10am)

08 Feb 2019

 

Week 1, Term 1, 2019


Monday, 4 February 2019        Kindergarten and all Year 7,
                                                   First day of Preschool for students in Bural, Winyu, Bunduluk  
 

Tuesday, 5 February 2019        All students K-10 return

Thursday, 7 February 2019      First day of Preschool for students in Kagu & Dyurra

21 Dec 2018